AsuntomaattiAsuntomaatti

Järvenpää — Asuntojen hinnat alueittain

Järvenpää: 7 postinumeroaluetta, 7 alueella hintatietoja. Väkiluku: 47 093.

Keskihinta

2 567 €/m²

49 % yli kansallisen keskiarvon

Hintahaarukka

2 326–2 942

€/m²

Hintatrendi (5v)

-3.5 %

Lievästi laskeva

Kauppoja/vuosi

230

Sija 14/293 kunnista

Järvenpää on merkittävä suomalainen kaupunki, jossa asuu noin 47 093 asukasta. Vanhojen kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 567 €/m², mikä on 49 % kansallista keskiarvoa (1 723 €/m²) korkeampi. Hintatasoltaan Järvenpää sijoittuu sijalle 14/293 Suomen kuntien joukossa.

Kaupungin sisällä hintataso vaihtelee merkittävästi. Kallein alue on Kinnari-Mikonkorpi (2 942 €/m²) ja edullisin Järvenpää Keskus (2 326 €/m²). Asuntojen hinnat ovat laskeneet keskimäärin 3.5 % viimeisen viiden vuoden aikana (lievästi laskeva trendi).

Väestörakenteeltaan Järvenpää on alue, jossa korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus on 37.5 % — keskiarvoa korkeampi, asukkaiden keskitulot ovat 31 379 €/vuosi ja asukkaiden keski-ikä on 42.3 vuotta.

Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin kauppahintatilastoihin ja Paavo-tietokantaan. Voit vertailla alueita tarkemmin hintakartalla tai käyttää hinta-arviotyökalua saadaksesi arvion yksittäiselle asunnolle.

Markkinakatsaus — Järvenpää

Keskihinta vs. kansallinen keskiarvo

Järvenpää2 567 €/m²
Koko maa1 723 €/m²

+49.0 % kansallisesta keskiarvosta

Hintahaarukka kaupungin sisällä

Järvenpää KeskusKinnari-Mikonkorpi
2 326 €/m²2 942 €/m²

Mediaanihinta: 2 567 €/m²

Hintatrendi (5 vuotta)

Lievästi laskeva

-3.5 % (5 vuotta)

Kauppavolyymi

230 kauppaa/vuosi

7 alueella hintatietoja / 7 aluetta yhteensä

Väestötiedot — Järvenpää

Keski-ikä

42.3 v

Koko maa: 46.5 v4.2 v nuorempi

Korkeakoulutetut

37.5 %

Koko maa: 31.1 %6.4 pp

Keskitulot

31 379 €/v

Koko maa: 29 492 €/v+6 %

Työttömyysaste

11.3 %

Koko maa: 11.3 %-0.0 pp

Väestö

47 093

7 postinumeroaluetta | 26 151 asuntoa

Asuntojen keskikoko

74.8

Alueopas — Järvenpää

Kaikki alueet hintajärjestyksessä

Usein kysytyt kysymykset — Järvenpää

Paljonko asunnot maksavat Järvenpäässä?
Järvenpäässä vanhojen kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 567 €/m². Hinnat vaihtelevat alueittain 2 326 €/m²:sta 2 942 €/m²:iin. Mediaanihinta on 2 567 €/m².
Mikä on Järvenpään kallein asuinalue?
Järvenpään kallein asuinalue on Kinnari-Mikonkorpi (04430), jossa keskimääräinen neliöhinta on 2 942 €/m².
Mikä on Järvenpään edullisin asuinalue?
Järvenpään edullisin asuinalue on Järvenpää Keskus (04410), jossa keskimääräinen neliöhinta on 2 326 €/m².
Miten Järvenpään asuntojen hinnat ovat kehittyneet?
Järvenpään asuntojen hinnat ovat laskeneet keskimäärin 3.5 % viimeisen viiden vuoden aikana. Hintatrendi on lievästi laskeva. Kehitys vaihtelee alueittain merkittävästi.
Mikä on Järvenpään asukasluku?
Järvenpäässä asuu yhteensä noin 47 093 asukasta 7 postinumeroalueella. Väestötiedot perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-tietokantaan.
Mikä on Järvenpään koulutustaso?
Järvenpäässä korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus on 37.5 %, mikä on yli valtakunnallisen keskiarvon. Koulutustasolla on merkittävä vaikutus alueen asuntohintoihin ja arvostukseen.
Kuinka paljon asuntokauppoja tehdään Järvenpäässä?
Järvenpäässä tehdään vuosittain noin 230 vanhan kerrostaloasunnon kauppaa. Kauppatiedot perustuvat Tilastokeskuksen kauppahintatilastoihin.

Asuntojen hinnat Järvenpäässä

Järvenpää on 7 postinumeroalueen kunta, jossa vanhojen kerrostaloasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 567 €/m². Hintataso on 49 % yli kansallisen keskiarvon (koko maan keskiarvo: 1 723 €/m²). Halvimmillaan asuntoja saa 2 326 €/m² ja kalleimmillaan 2 942 €/m².

7 alueella on saatavilla hintatietoja Tilastokeskuksen kauppahintatilastojen perusteella. Hinnat vaihtelevat merkittävästi kaupunginosan, alueen palveluiden ja liikenneyhteyksien mukaan. Hintakehitystä voi seurata Asuntomaatin aluekohtaisilla sivuilla.

Viimeisen viiden vuoden aikana asuntojen hinnat ovat Järvenpäässa laskeneet keskimäärin 3.5 %. Kehitys vaihtelee alueittain — joillain alueilla hinnat ovat nousseet, toisilla laskeneet.

Järvenpää on koti 47 093 asukkaalle. Korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus on 37.5 %. Asukkaiden keskimääräiset tulot ovat 31 379 euroa vuodessa. Väestötiedot perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-tietokantaan.

Hyödylliset artikkelit

Hyödylliset työkalut

Lähikunnat

Tiedätkö asuntosi arvon Järvenpäässä?

Kokeile ilmaista hinta-arviotyökalua ja saa arvio asuntosi neliöhinnasta Tilastokeskuksen datan perusteella.